Ağustos 04 2018

DETAYLAR

Tarih & Saat 04 Ağustos 10:00
Maliyet 360
Kategorisi Psikoloji, Sanat,
Etiketi cinsiyet,
İnternet Sitesi İnternet Sitesini Ziyaret Et

YER

Ifsak

İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:32/2 Beyoğlu İstanbul
+ Google Haritalar

Telefon

(212) 292 42 01

İnternet Sitesini Ziyaret Et

ORGANİZATÖR

Ifsak
Telefon (212) 292 42 01
İnternet Sitesi İnternet Sitesini Ziyaret Et

Toplumsal Cinsiyet ve Fotoğraf Atölyesi


Toplumsal Cinsiyet ve Fotoğraf Atölyesi Danışman: Şehlem Kaçar 04-05 Ağustos 2018 Cumartesi (10:00-18:00) Pazar (10:00-17:00) Toplumsal cinsiyet ile fotoğraf bağlamının kurulacağı bu atölyede amaç katılımcılarla birlikte sanat tarihinin cinsiyetler üzerinden temsilini sorgulamak, örnek portfolyolar üzerinden toplumsal cinsiyet, feminist sanat anlayışı, sanat ve toplumsal cinsiyet ilişkisi üzerine yoğunlaşmaktır. Atölyede, kavramsal ve teorik bilgiler verilerek okunacak makalelerle katılımcılar ile interaktif bir tartışma ortamı yaratılacaktır. Böylelikle görme biçimlerinin cinsiyete dayalı tüm varoluşlar üzerinden sorgulanması teşvik edilecektir. Örnek kadın ve ikili cinsiyet kalıplarını sorgulayan sanatçıların portfolyoları incelenecek ve fotoğraf okumaları gerçekleştirilecektir. Yöntem olarak tartışmaya dayalı deneyimsel öğrenme biçimi izlenecektir. Şehlem Kaçar’ın eğitmenliğini yapacağı bu iki günlük çalışmanın sonunda yaratıcılığı geliştirme teknikleri üzerinde durulacak ve katılımcıların atölye sonunda otoportreler üzerinden üretimleri teşvik edilecektir.

1.GÜN – Cumartesi: 1. Oturum:
● Tanışma
 ● İlkelerimiz
 ● Cinsiyet - Toplumsal Cinsiyete giriş
● Toplumsal Cinsiyet üzerine düşünmek neden önemli?
 ● Cinsiyet Kalıpları
 ● Cinsiyet Temelli Şiddet
 ● Feminist Hareket
 ● Arketipler: Madonna/Fahişe
 ● Sanat ve Toplumsal Cinsiyet 

 2. Oturum:
● Feminist Sanat’a giriş
● Kimlikler ve Feminist Sanat - (70’ler)
● Kadına Yönelik Şiddet ve Medya’da temsilleri
● Örnek Fotoğraf İncelemeleri
● Cinsel Şiddet
● Meditasyon

3. Oturum:
● Otoportreler
● Neden Otoportreler ?
● Sanat Terapisi, FotoTerapi, Öz Yardım aracı olarak Terapötik Fotoğraf
● Avangard Kuramı ve Ötesi
● Örnek Portfolyolar: Francesca Woodman, Cindy Sherman

2.GÜN – Pazar
4. Oturum: 

 ● Kadın Sanat Kolektifleri, Feminist Protestolar ve Aktivizm
 ● Gerilla Kızlar, Sanatta feminist Hareket, 60'lar ve 70'lerden örnekler.

5. Oturum:

● Kart Oyunu
● Yaratıcılığı geliştirme teknikleri
● Katılımcıların portfolyo incelemeleri
● Kapanış çemberi Atölyemiz en az 10 en çok 15 katılımcı ile açılacaktır. 

Atölyemiz kadınların ve transların katılımına açıktır. Şehlem Kaçar Lisans yıllarında toplumsal cinsiyet, fotoğraf ve eleştirel medya okumaları ile ilgilendi. Yüksek lisansında kadın bedeni ve Michel Foucault'nun beden üzerine teorileri üzerine çalışmalar yaptı. 2008 yılında master derecesini aldı. 2005 yılından beri çeşitli karma sergilerde yer aldı, "One Day: After Work" adlı projesi ile Danimarka Hükümeti Kültürel bursu kazandı. FREIA (Aalborg University Feminist Research Centre) ve EDGE (Centre for Equality, Diversity, Gender in Aalborg University) destekleriyle ilk kişisel sergisini Danimarka Kadın Müzesi'nde açtı. Şehlem, 2016 yılında Helsinki Universitesi`nde ziyaretci arastirmaci olarak bulunmuş ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Bilimleri bölümünde fotoğraf ve toplumsal cinsiyet üzerine doktora çalışmasını sürdürmektedir. Ayrıca, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nde cinsel şiddet alanında savunuculuk yapmakta , Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Yayıncılık eğitimleri vermektedir.

Başvuru ve Ayrıntılar İçin Tel: 0 212 292 42 01/ iletisim@ifsak.org.tr Seminerimizin toplam ücreti 450 TL. ( dernek üyelerine ve öğrencilere 360 TL.)dir.

İLGİLİ KONFERANSLAR

SON GÖNDERİLER

YAKLAŞAN ETKİNLİKLER