Eylül 26 2018

DETAYLAR

Tarih & Saat 26 Eylül 19:00
Maliyet Ücretsiz
Kategorisi Kişisel Gelişim, Sanat,
Etiketi #konuşma, #sanat, #kişisel, #gelişim,
İnternet Sitesi İnternet Sitesini Ziyaret Et

YER

SALT Galata

BANKALAR CADDESİ 11 KARAKÖY İSTANBUL
+ Google Haritalar

Telefon

+90 212 334 22 00

İnternet Sitesini Ziyaret Et

ORGANİZATÖR

SALT Online
Telefon (0212) 334 22 00
İnternet Sitesi İnternet Sitesini Ziyaret Et

Konuşma: Semra Horuz


Kat 1, Atölye IV

"Avrupa Ortasında, Osmanlı Pavyonunda: 
Osmanlı Seyyahlarının Dünya Fuarları İzlenimleri"

Dünya fuarları mirasını inceleyen "Teşhir" program serisi, Osmanlı seyyahlarının Avrupa’daki uluslararası sergilere dair gözlem ve deneyimlerine ilişkin bir konuşmayla sürüyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Semra Horuz, bu devasa sergileri kurgulayan, tasarlayan ve inşa eden dinamikler kadar deneyimleyen, yorumlayan ve kaydeden tarafların "teşhir" kavramına etkisini tartışmaya açacak.

19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı entelektüelleri arasında, modernleşme girişimleri açısından sırf bürokratik ve askerî dönüşümlerin yeterli olmadığı; toplumsal hayat ile kentsel ve kültürel üretimlerin ilk elden Avrupa’da tetkik edilmesi gerektiği fikri yaygınlaştı. Bu dönemde Osmanlı topraklarından Avrupa’ya yalnızca resmî ziyaretçiler veya elçiler değil, deneyimlerini dergilerde tefrika hâlinde veya kitap olarak yayımlayan gazeteci, doktor ve ressam gibi siviller de seyahat etmeye başladı. Değişim ve hareketlilik ikliminde başkentler, dünya fuarı meşherleri, müze koleksiyonları ve mağaza vitrinleri seyyahları cezbeden en önemli unsurlardandı. "Avrupai" ve "modern" olan ile "zamane teknolojisine uygun"u arayan seyyahlar, uluslararası sergilerde Mısır, Yunanistan, Romanya pavyonlarıyla karşılaştı; Osmanlı pavyonunda imparatorluğun yerel, kültürel ve sınai değerlerinin nasıl teşhir edildiğini gözlemledi. 

Horuz, bu tarihsel çerçeve temelinde, 1851’de Londra’daki Büyük Sergi’den itibaren dev temaşa alanlarında gördükleri ve gör(e)medikleri, ilgilendikleri ve ilgilenmedikleri konular aracılığıyla Osmanlı seyyahlarının eleştirel tutumlarını ele alacak. Genellikle ekonomik, politik ve resmî tarih anlatısı üzerinden okunan dünya fuarlarına, entelektüellerin edebî üretimleri aracılığıyla bakmanın getirdiklerini ayrıntılandıracak.

Herkesin katılımına açık olan konuşmanın dili Türkçe’dir. 

Semra Horuz, TU Wien Sanat/Mimarlık Tarihi, Yapı Arkeolojisi ve Restorasyon Bölümü’nde doktora öğrencisi, İstanbul Bilgi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi.

İLGİLİ KONFERANSLAR

SON GÖNDERİLER

YAKLAŞAN ETKİNLİKLER